WhatsApp Image 2022-09-07 at 23.20.42 (4)

Pielgrzymka na Cypr

W dniach 16-23 sierpnia pielgrzymowaliśmy śladami ss. Pawła, Barnaby i Marka trasą I wyprawy misyjnej. Uczyliśmy się od nich zapału i pomysłowości w dzieleniu się wiarą. Odkrywaliśmy że i dzisiejszemu światu potrzebna jest ewangelizacja, a my sami mamy być świadkami Boga wszędzie tam gdzie nas postawił.

Przedstawiamy Państwu relację z pielgrzymki:

1. Nasza baza w Limassol oraz Limassol

2. Kurion. Piękne, stare miasto na górze i nad morzem. Tędy mógł przechodzić św. Paweł.

3. Klasztor Krzyża Świętego w Omodos. Znajdują się tu relikwie Krzyża, św. Barnaby i św. Filipa Apostoła.

4. Nikozja. Stolica Cypru podzielona na dwie części, grecką i turecką zasiekami i murami.

5. Stawrowouni. Klasztor z relikwiami Krzyża Świętego podarowanymi przez św. Helenę. Wstęp tylko dla mężczyzn i to bez aparatów i komórek.

6. Petra tou Romiou, miejsce narodzin z piany Afrodyty według mitologii greckiej.

7. Ruiny starego Pafos, stolicy Cypru za czasów rzymskich. Tu znajdował się pałac prokonsula Sergiusza Pawła, któremu św. Paweł wyjaśniał tajemnice wiary chrześcijańskiej (Dz 13, 1-12)

8. Ruiny wielkiej wczesnochrześcijańskiej bazyliki w Pafos i kościół Krzyżowców oraz pręgierz przy którym biczowano św. Pawła.

9. Klasztor św. Neofita pustelnika.

10. Góry Troodos. Klasztor Panagia tou Araka (Najświętszej Panny od Zielonego Groszku)

11. Góry Troodos. Klasztor Agios Nikolaos tis Stegis (św. Mikołaja od Dachu) z XI w. Stare freski. Wszystko wpisane na listę UNESCO.

12. Klasztor w Kykko z ikoną Matki Bożej Panagia Eloussa (Madonny Najlitościwszej) namalowanej przez św. Łukasza. Wzgórze Throni z mauzoleum patriarchy Makariosa III, prezydenta Cypru.

13. Lefkara. Wioska słynąca z rękodzieła zwłaszcza w srebrze oraz wyrobu koronek (podobno zakupił je Leonardo da Vinci dla katedry w Mediolanie)

14. Lefkara. Kościół Archangelos z XII w. z relikwiami Krzyża Świętego.

15. Kiti. Bizantyjski kościół Angeloktisti z jedną z najstarszych mozaik Matki Bożej (VI w.)

16. Larnaka (starożytny Kition) z kościołem Agios Lazaros zawierającym grób i relikwie św. Łazarza.

17. Amathus. Miasto portowe. Jedno z najstarszych miast-państw na Cyprze. W czasach rzymskich stolica okręgu. Prawdopodobnie przechodził i tędy św. Paweł ze św. Barnabą i św. Markiem.

IMG-20220827-WA0003

Spotkanie Domowników Boga

Dziś odbyło się spotkanie naszej wspólnoty Domowników Boga że wspólnotą z bazyliki Ścięcia Jana Chrzciciela w Chojnicach. Jej pasterzem jest pochodzący z naszej parafii ks. Szymon Gwardzik. Był czas i na modlitwę i na posiłek i na rozmowy i na wspólne śpiewanie i taniec! Dziękujemy Bogu za ten piękny i pełen radości czas!

298984418_1308101413263759_1415851411432528867_n

Pielgrzymka do św. Wawrzyńca

Jak co roku w dniu świętego Wawrzyńca (patrona naszej diecezji) 10 sierpnia udaliśmy się do figury tego niezwykłego Świętego. Wspólna droga wypełniona była modlitwą. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólne pielgrzymowanie i modlitwę!

Św. Wawrzyniec był jednym z siedmiu diakonów Kościoła rzymskiego za czasów papieża Sykstusa II. Był także administratorem majątku Kościoła w Rzymie. Miał równocześnie zleconą opiekę nad ubogimi. Namiestnik rzymski Walerian liczył, że namową i kuszącymi obietnicami, a w razie potrzeby katuszami, wymusi na nim oddanie całego majątku kościelnego w jego ręce. Wawrzyniec miał wówczas poprosić o kilka dni, aby mógł zebrać „skarby Kościoła” i pokazać je namiestnikowi. Kiedy nadszedł oznaczony dzień, diakon zgromadził wszystką biedotę Rzymu, którą wspierała gmina chrześcijańska. Miał przy tym wypowiedzieć słowa: „Oto są skarby Kościoła!” Zawiedziony tyran poddał go wyjątkowym katuszom. Niezwykłe okoliczności męczeńskiej śmierci, poniesionej 10 sierpnia 258 r., rozbudziły w Kościele rzymskim niezwykły kult Wawrzyńca.

2

Wypoczynek w górach

W dniach 25-30 lipca dzieci z gminy Tuchola uczestniczyły w letnim wypoczynku w górach. Kolonie zostały zorganizowane przez parafię pw. Bożego Ciała w Tucholi dzięki dofinansowaniu Gminy Tuchola.

Był to wyjątkowy i piękny czas. W trakcie kolonii udaliśmy się na Dolinę Kościeliską, Rusinową Polanę oraz na Gubałówkę. Nie zabrakło także czasu spędzonego w Zakopanem. Mieliśmy również okazję zwiedzić najstarszą kopalnię soli w Polsce, która znajduje się w Bochni. Wspólne podróżowanie i zwiedzanie było także czasem odpoczynku i wspólnej zabawy m.in. w Termach Bania.

Każdego dnia nie brakowało także wspólnej modlitwy. W czasie codziennych Mszy św. mogliśmy na nowo przyjąć fundament wiary – Kerygmat. Bogu niech będą dzięki za ten piękny czas!

Kierownikiem kolonii był ks. Oskar Pryba, wikariusz parafii pw. Bożego Ciała w Tucholi, którego wspierała kilkuosobowa grupa opiekunów.

Więcej zdjęć znajduje się na naszym parafialnym profilu na Facebooku.