Serdecznie zapraszamy na Koncert- 15 września o godz. 19:00. Na organach zagra Pan Błażej Musiałczyk. Wszystkie koncerty w kolejne niedziele września o 19.00 w naszym kościele.
Program koncertu 01.09
ORGANY
Anonim (XIII w.) – Bogurodzica (opr. polifoniczne XVIII w.)
J.S. Bach (1685-1750) – „Vater unser im Himmelreich” BWV 245/5 („Johannes-Passion”, opr. M. Stefański)
J.G. Rheinberger (1839-1901) – „Vater unser im Himmelreich”, „Abend Gebet” op. 157 („Religioese Lieder”, opr. M. Stefański)
F. Nowowiejski (1877-1946) – „Przed krucyfiksem Wita Stwosza w kościele Mariackim w Krakowie” op. 45 nr 2
M. Surzyński (1866-1924) – Improwizacje op. 38 na temat polskiej pieśni kościelnej „Święty Boże”
CHÓR
Prof. dr hab. Mariusz Mróz – Dyrygent Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej, wykładowca w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Jest organizatorem życia muzycznego na Politechnice Gdańskiej (koncerty symfoniczne, oratoryjne, kameralne, festiwale chóralne ogólnopolskie i międzynarodowe). Koncertował na wielu scenach krajowych i zagranicznych (Belgia, Niemcy, Francja, Hiszpania, Meksyk, Dania, Szwecja, Estonia, Litwa, Rosja, Czechy, Austria, Słowenia, Włochy, Holandia, Węgry, Macedonia). Wśród niezliczonej ilości koncertów można wymienić koncerty oratoryjne z muzyką Bacha, Mozarta, Beethovena, Rossiniego, Ramireza, Kilara, Szymanowskiego, czy Nowowiejskiego. Z Akademickim Chórem Politechniki Gdańskiej przygotował ponad 120 koncertów oratoryjnych, z czego ponad 70 koncertów poprowadził osobiście jako dyrygent. Wziął udział w ponad 65 krajowych zagranicznych konkursach i festiwalach chóralnych.
Zespół muzyki dawnej Ensemble Inégalité powstał w 2017 roku. Członkowie zespołu są absolwentami oraz pracownikami Katedry Klawesynu, Organów i Muzyki Dawnej Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Jako zespół muzyki dawnej współpracowali m.in. z takimi profesorami, jak Urszula Bartkiewicz, Daniel Deuter, Markus Möllenbeck, Barbara Maria Willi, Anton Birula, Frank de Bruine, Christian Zincke, czy Marek Rzepka. W swoim dorobku artystycznym zespół ma liczne koncerty na terenie całej Polski oraz za granicą. Ważnym wydarzeniem dla zespołu było nagranie koncertu dla TVP Kultura w ramach programu „Scena Muzyczna”. Ensemble Inégalité w 2018 roku wydał swoją debiutancką płytę La Variété, w której programie jest muzyka z pięciu ośrodków europejskich: Francji, Włoch, Polski, Niemiec i Anglii. W 2022 wydał swoją drugą płytę Corona Aurea, zawierającą utwory instrumentalne i wokalno-instrumentalne polskiego baroku i renesansu, co zaowocowało współpracą z sopranistką Zofią Skowron oraz Łukaszem Macioszkiem (violone/kontrabas). Ensemble Inégalité działa również we współpracy z programem Regionalna Inicjatywa Doskonałości, w ramach którego współpracował z takimi artystami, jak Jakub Józef Orliński. Klawesynista zespołu – Marek Przywarty – w 2018 roku otrzymał Stypendium Prezydenta Miasta Bydgoszczy dla osób zajmujących się twórczością artystyczną i upowszechnianiem kultury, co pozwoliło na realizację nagrania pierwszej płyty La Variété. Członkowie Ensemble Inégalité są stypendystami programu Młoda Polska 2021, aktywnie promując kulturę polską w kraju i zagranicą.
Chór Akademicki Politechniki Gdańskiej liczy sobie 59 lat. W roku 2025 będzie obchodził swoje 60 urodziny. Chór prowadzi działalność koncertową w kraju i za granicą, i z wielkim sukcesem bierze udział w wielu konkursach i festiwalach. Dyrygentem zespołu jest prof. dr hab. Mariusz Mróz od 1992 roku. Wspólnie przygotowali ponad 120 koncertów oratoryjnych, nagrali 3 płyty CD i zdobyli wiele nagród, ostatnio: Złoty Medal na 3rd WorldVirt ual Choir Festiwal w Bandung, Indonezja 2021, II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu im Muzyka Cerkiewna Hajnówka 2021, Grand Prix XX Feliksa Nowowiejskiego Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej w Barczewie 2021, I miejsce na VI Międzynarodowym Przegląd Chórów Akademickich „Święty Krzyż 2022”, I miejsce i Złote Dyplomy na II miejscu Riga Sings 2022, Złoty Dyplom na 34. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego 2022, Grand Prix 58. Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach 2023, Złoty Dyplom na Ohrid Choir Festival 2023. Dwa tygodnie temu chór zdobył Złoty Dyplom i II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym im. F. Nowowiejskiego w Barczewie. Chór był także dwukrotnie nominowany do Grand Prix Polskiej Muzyki Chóralnej w Poznaniu w latach 2021 i 2023.